| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $2M | $7M | 93.2% | -37.2% |
| Op. Income | -$10M | -$9M | -$34M | -12.4% | 71.3% |
| Gross Margin | 16.4% | 53.7% | 62.1% | -37.3pp | -45.7pp |
| Net Margin | -242.4% | -386.6% | -513.0% | 144.1pp | 270.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.68 | $-0.82 | $-4.18 | 17.1% | 83.7% |
| Free Cash Flow | -$6M | -$6M | -$26M | 5.5% | 77.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $678.3K |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $145.3K |
| Other Income/Expenses | $185.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $182.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $66.0K |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$10M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $66.0K |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $152.8K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$665.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$40.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$40.7K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$150.3K |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $35M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $924.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $45M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $346.4K |
| Tax Assets | $13M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $27M |
| TOTAL ASSETS | $72M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $950.6K |
| Deferred Revenue | $517.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $17M |
| TOTAL LIABILITIES | $27M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $327M |
| Retained Earnings | -$275M |
| Treasury Stock | -$8M |
| Accum. Other Comp. Income | -$581.5K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $45M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $45M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $72M |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | -$21M |