| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $14M | $16M | $15M | -9.7% | -3.3% |
| Op. Income | -$5M | -$2M | $19M | -161.7% | -125.5% |
| Gross Margin | 83.8% | 78.7% | 74.1% | 5.1pp | 9.6pp |
| Net Margin | -45.1% | -27.4% | 117.9% | -17.7pp | -163.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.80 | $-0.54 | $2.27 | -48.3% | -135.1% |
| Free Cash Flow | -$9M | -$1M | $652.1K | -771.0% | -1474.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $64.6K |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $114.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $144.1K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $43.2K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $93.4K |
| Other Non-Cash Items | $633.4K |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$302.2K |
| Acquisitions (Net) | $3M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | -$5.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $209.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | $204.4K |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $116M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $146M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $13M |
| Other Non-Current Assets | $878.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $26M |
| TOTAL ASSETS | $172M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $38.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $63.4K |
| Other Non-Current Liabilities | $15.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $24M |
| Common Stock | $822.3K |
| Additional Paid-In Capital | $244M |
| Retained Earnings | -$88M |
| Treasury Stock | -$8M |
| Accum. Other Comp. Income | -$581.5K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $148M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $148M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $172M |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | -$102M |