| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $30M | — | $34M | — | -12.0% |
| Op. Income | -$24M | — | -$21M | — | -13.4% |
| Gross Margin | 77.5% | — | 79.9% | — | -2.4pp |
| Net Margin | -75.9% | — | -64.3% | — | -11.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.62 | — | $-0.80 | — | 22.5% |
| Free Cash Flow | -$35M | — | $9M | — | -474.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $54M |
| OPERATING INCOME | -$24M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $805.0K |
| Other Income/Expenses | $355.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$23M |
| Income Tax Expense | -$271.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$23M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$22M |
| EBITDA | -$16M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$23M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$311.0K |
| Other Non-Cash Items | $772.0K |
| Change in Working Capital | -$21M |
| OPERATING CASH FLOW | -$34M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | -$35M |
| Net Change in Cash | -$45M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $140M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $67M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $220M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $46M |
| Intangible Assets | $75M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $142M |
| TOTAL ASSETS | $363M |
| Account Payables | $38M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $190.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $152M |
| Long-Term Debt | $138M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $150M |
| TOTAL LIABILITIES | $302M |
| Common Stock | $37.0K |
| Additional Paid-In Capital | $456M |
| Retained Earnings | -$394M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$842.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $61M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $61M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $363M |
| Total Debt | $138M |
| Net Debt | -$2M |