| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $28M | $30M | $34M | -7.6% | -18.3% |
| Op. Income | -$28M | -$24M | -$4M | -19.5% | -676.5% |
| Gross Margin | 72.2% | 77.5% | 80.4% | -5.3pp | -8.2pp |
| Net Margin | -83.3% | -75.9% | -9.5% | -7.4pp | -73.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.63 | $-0.62 | $-0.09 | -1.6% | -598.4% |
| Free Cash Flow | -$26M | -$35M | -$16M | 26.2% | -63.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $28M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $48M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | -$28M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $720.0K |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$25M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$23M |
| D&A | $7M |
| EBIT | -$24M |
| EBITDA | -$17M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$23M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$25M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$48M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$52M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$151.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$151.0K |
| FREE CASH FLOW | -$26M |
| Net Change in Cash | -$77M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $63M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $70M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $20M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $152M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $78M |
| Intangible Assets | $97M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $204M |
| TOTAL ASSETS | $356M |
| Account Payables | $31M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $27M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $161M |
| Long-Term Debt | $138M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $156M |
| TOTAL LIABILITIES | $317M |
| Common Stock | $37.0K |
| Additional Paid-In Capital | $458M |
| Retained Earnings | -$418M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $39M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $39M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $356M |
| Total Debt | $138M |
| Net Debt | $76M |