| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$37M | -$31M | -$22M | -20.0% | -70.0% |
| EPS (Diluted) | $-0.62 | $-0.56 | $-0.46 | -10.7% | -34.8% |
| Free Cash Flow | -$25M | -$34M | -$18M | 26.5% | -39.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $29M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $37M |
| OPERATING INCOME | -$37M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$34M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$34M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$32M |
| EBITDA | -$30M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$34M |
| Depreciation & Amortization | $15.0K |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$25M |
| Capital Expenditure | -$89.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$81M |
| Sales/Maturities of Investments | $59M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$23M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$25M |
| Net Change in Cash | -$44M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $359M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $429.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $395M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $460.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $397M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $50M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $286.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $51M |
| TOTAL LIABILITIES | $69M |
| Common Stock | $55.0K |
| Additional Paid-In Capital | $699M |
| Retained Earnings | -$371M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$450.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $328M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $328M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $397M |
| Total Debt | $53M |
| Net Debt | $28M |