| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$31M | -$27M | -$31M | -15.1% | 0.5% |
| EPS (Diluted) | $-0.56 | $-0.58 | $-0.79 | 3.4% | 29.1% |
| Free Cash Flow | -$34M | -$25M | -$26M | -34.2% | -28.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | -$952.0K |
| GROSS PROFIT | $952.0K |
| R&D Expenses | $25M |
| Selling & Marketing | -$517.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $31M |
| OPERATING INCOME | -$31M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$28M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$28M |
| D&A | -$952.0K |
| EBIT | -$26M |
| EBITDA | -$27M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$28M |
| Depreciation & Amortization | $11.0K |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$963.0K |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$34M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$255M |
| Sales/Maturities of Investments | $36M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$219M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$11M |
| NET CASH FROM FINANCING | $277M |
| FREE CASH FLOW | -$34M |
| Net Change in Cash | $23M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $69M |
| Short-Term Investments | $335M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $568.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $416M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $473.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $419M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $50M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $286.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $51M |
| TOTAL LIABILITIES | $66M |
| Common Stock | $54.0K |
| Additional Paid-In Capital | $691M |
| Retained Earnings | -$337M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$173.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $354M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $354M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $419M |
| Total Debt | $53M |
| Net Debt | -$16M |