| Metric | Q4 2018 | Q3 2018 | Q4 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $9M | $9M | -2.5% | 1.3% |
| Op. Income | -$188.0K | $787.0K | -$489.0K | -123.9% | 61.6% |
| Gross Margin | 47.3% | 47.9% | 46.9% | -0.6pp | 0.4pp |
| Net Margin | 16.4% | 98.9% | 12.4% | -82.5pp | 4.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.15 | $0.93 | $0.11 | -83.9% | 36.4% |
| Free Cash Flow | $3M | $1M | $1M | 163.2% | 181.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$188.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $581.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $310.0K |
| EBIT | -$188.0K |
| EBITDA | $122.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $310.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$653.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$10.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$163.0K |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $18M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$457.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $27M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $58M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $469.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $60M |
| TOTAL ASSETS | $87M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $20M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $25M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $12M |
| Other Non-Current Liabilities | $854.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $18M |
| TOTAL LIABILITIES | $43M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $991.0K |
| Retained Earnings | $45M |
| Treasury Stock | -$4M |
| Accum. Other Comp. Income | $783.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $44M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $44M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $87M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$6M |