| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $407M | — | $129M | — | 215.5% |
| Op. Income | -$72M | — | -$64M | — | -11.4% |
| Gross Margin | 46.0% | — | 50.8% | — | -4.8pp |
| Net Margin | -21.1% | — | -58.4% | — | 37.3pp |
| EPS (Diluted) | $-1.75 | — | $-1.66 | — | -5.6% |
| Free Cash Flow | -$19M | — | $138M | — | -113.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $407M |
| Cost of Revenue | $220M |
| GROSS PROFIT | $187M |
| R&D Expenses | $203M |
| Selling & Marketing | $28M |
| General & Administrative | $56M |
| SG&A Expenses | $83M |
| Other Expenses | -$27M |
| Operating Expenses | $259M |
| Cost & Expenses | $479M |
| OPERATING INCOME | -$72M |
| Interest Income | $291.1K |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$82M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$86M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$86M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$86M |
| D&A | $17M |
| EBIT | -$62M |
| EBITDA | -$45M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$86M |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $17M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $96M |
| Change in Working Capital | $42M |
| OPERATING CASH FLOW | $90M |
| Capital Expenditure | -$109M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $64.3K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$109M |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM FINANCING | $181M |
| FREE CASH FLOW | -$19M |
| Net Change in Cash | $166M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $405M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $51M |
| Inventory | $145M |
| Other Current Assets | $83M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $685M |
| PP&E (Net) | $203M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $38M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $271M |
| TOTAL ASSETS | $956M |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $145M |
| Other Current Liabilities | $186M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $431M |
| Long-Term Debt | $59M |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $196M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $325M |
| TOTAL LIABILITIES | $756M |
| Common Stock | $18M |
| Additional Paid-In Capital | $478M |
| Retained Earnings | -$359M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $61M |
| Other Equity | -$755.3K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $199M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $199M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $956M |
| Total Debt | $134M |
| Net Debt | -$271M |