| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $47M | $39M | $83M | 20.1% | -43.6% |
| Op. Income | -$22M | -$19M | -$154M | -11.0% | 86.1% |
| Gross Margin | 17.1% | 38.9% | -120.8% | -21.8pp | 137.9pp |
| Net Margin | -42.1% | -54.1% | -203.8% | 12.0pp | 161.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.28 | $-0.30 | $-3.69 | 7.7% | 92.4% |
| Free Cash Flow | -$52M | -$33M | -$93M | -58.0% | 44.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $47M |
| Cost of Revenue | $39M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $28M |
| Other Expenses | -$12M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | -$22M |
| Interest Income | $293.5K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$24M |
| Income Tax Expense | -$4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$20M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$20M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$20M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$7M |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$33M |
| OPERATING CASH FLOW | -$48M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $49.1K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $292.3K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$106.4K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | -$52M |
| Net Change in Cash | -$59M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $239M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $39M |
| Inventory | $39M |
| Other Current Assets | $82M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $399M |
| PP&E (Net) | $183M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $32M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $12M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $235M |
| TOTAL ASSETS | $634M |
| Account Payables | $81M |
| Short-Term Debt | $25M |
| Deferred Revenue | $14M |
| Other Current Liabilities | $112M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $282M |
| Long-Term Debt | $87M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $130M |
| TOTAL LIABILITIES | $411M |
| Common Stock | $24M |
| Additional Paid-In Capital | $694M |
| Retained Earnings | -$567M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $72M |
| Other Equity | $1.2K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $223M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $223M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $634M |
| Total Debt | $174M |
| Net Debt | -$65M |