| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $45M | $47M | $183M | -5.4% | -75.7% |
| Op. Income | -$26M | -$22M | $109M | -20.8% | -123.8% |
| Gross Margin | 44.9% | 17.1% | 80.1% | 27.8pp | -35.1pp |
| Net Margin | -89.9% | -42.1% | 46.2% | -47.8pp | -136.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.58 | $-0.28 | $1.82 | -108.3% | -132.1% |
| Free Cash Flow | -$85M | -$52M | -$112M | -63.3% | 24.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $45M |
| Cost of Revenue | $25M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $19M |
| Selling & Marketing | $16M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | -$4M |
| Operating Expenses | $46M |
| Cost & Expenses | $71M |
| OPERATING INCOME | -$26M |
| Interest Income | $257.2K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$11M |
| INCOME BEFORE TAX | -$37M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$40M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$33M |
| EBITDA | -$28M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$40M |
| Depreciation & Amortization | -$10M |
| Stock-Based Compensation | -$2M |
| Deferred Income Tax | $12M |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | -$59M |
| OPERATING CASH FLOW | -$83M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $1.2K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $4M |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | $46M |
| Common Stock Repurchased | $52.6K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $42M |
| FREE CASH FLOW | -$85M |
| Net Change in Cash | -$39M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $200M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $52M |
| Inventory | $44M |
| Other Current Assets | $78M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $375M |
| PP&E (Net) | $183M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $31M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $11M |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $234M |
| TOTAL ASSETS | $609M |
| Account Payables | $110M |
| Short-Term Debt | $40M |
| Deferred Revenue | $16M |
| Other Current Liabilities | $42M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $255M |
| Long-Term Debt | $125M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $169M |
| TOTAL LIABILITIES | $424M |
| Common Stock | $24M |
| Additional Paid-In Capital | $694M |
| Retained Earnings | -$607M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $73M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $184M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $184M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $609M |
| Total Debt | $227M |
| Net Debt | $27M |