| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $39M | $130M | $26M | -69.9% | 53.4% |
| Op. Income | -$19M | -$66M | -$22M | 70.6% | 10.0% |
| Gross Margin | 38.9% | -9.3% | 36.6% | 48.1pp | 2.3pp |
| Net Margin | -54.1% | -39.7% | -119.2% | -14.4pp | 65.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.30 | $-0.75 | $-0.56 | 59.4% | 45.8% |
| Free Cash Flow | -$33M | -$73M | -$42M | 55.1% | 22.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $16M |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | -$4M |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $59M |
| OPERATING INCOME | -$19M |
| Interest Income | $295.8K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$21M |
| Income Tax Expense | -$140.3K |
| Net Income from Continuing Ops | -$21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$21M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$10M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$21M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$17M |
| OPERATING CASH FLOW | -$28M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $295.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | -$226.8K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | -$33M |
| Net Change in Cash | -$37M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $298M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $32M |
| Inventory | $46M |
| Other Current Assets | $80M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $455M |
| PP&E (Net) | $185M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $33M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $235M |
| TOTAL ASSETS | $690M |
| Account Payables | $39M |
| Short-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue | $11M |
| Other Current Liabilities | $192M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $308M |
| Long-Term Debt | $97M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $143M |
| TOTAL LIABILITIES | $450M |
| Common Stock | $24M |
| Additional Paid-In Capital | $695M |
| Retained Earnings | -$548M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $68M |
| Other Equity | -$1.2K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $239M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $239M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $690M |
| Total Debt | $179M |
| Net Debt | -$119M |