| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $21M | $16M | — | 29.5% | — |
| Op. Income | $1M | -$1M | — | 190.6% | — |
| Gross Margin | 32.0% | 24.3% | — | 7.6pp | — |
| Net Margin | -4.4% | -11.2% | — | 6.8pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.10 | $-0.21 | — | 52.4% | — |
| Free Cash Flow | $1M | $817.0K | — | 53.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $252.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$98.0K |
| Income Tax Expense | $985.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$544.0K |
| NET INCOME | -$925.0K |
| Net Income Deductions | -$702.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$925.0K |
| D&A | $298.0K |
| EBIT | -$98.0K |
| EBITDA | $200.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$925.0K |
| Depreciation & Amortization | $298.0K |
| Stock-Based Compensation | -$54.0K |
| Deferred Income Tax | -$292.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $837.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$161.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$300.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | $384.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $7M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$475.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$304.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$474.0K |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $84M |
| Short-Term Investments | $479.0K |
| Net Receivables | $19M |
| Inventory | $42M |
| Other Current Assets | $32M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $158M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $8M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $26M |
| TOTAL ASSETS | $184M |
| Account Payables | $22M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $41M |
| Other Current Liabilities | $56M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $85M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $9M |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $94M |
| Common Stock | $122.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | -$8M |
| Accum. Other Comp. Income | $62M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $90M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $90M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $184M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$84M |