| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $16M | $20M | — | -18.2% | — |
| Op. Income | -$1M | $1M | — | -213.1% | — |
| Gross Margin | 24.3% | 41.2% | — | -16.9pp | — |
| Net Margin | -11.2% | 24.2% | — | -35.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.21 | $0.52 | — | -140.4% | — |
| Free Cash Flow | $817.0K | $57.0K | — | 1333.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $16M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $232.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $92.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $507.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $243.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $243.0K |
| Stock-Based Compensation | $312.0K |
| Deferred Income Tax | -$267.0K |
| Other Non-Cash Items | $45.0K |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$749.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$510.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$721.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$721.0K |
| FREE CASH FLOW | $817.0K |
| Net Change in Cash | -$332.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $81M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $44M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $150M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $42M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $44M |
| TOTAL ASSETS | $194M |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $41M |
| Other Current Liabilities | $62M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $81M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $19M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19M |
| TOTAL LIABILITIES | $100M |
| Common Stock | $95M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $189M |
| Other Equity | -$189M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $95M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $95M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $194M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$81M |