| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $419M | — | $335M | — | 25.0% |
| Op. Income | $22M | — | $15M | — | 49.7% |
| Gross Margin | 50.5% | — | 50.2% | — | 0.3pp |
| Net Margin | 6.2% | — | 4.4% | — | 1.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.38 | — | $0.17 | — | 123.5% |
| Free Cash Flow | -$33M | — | -$6M | — | -422.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $419M |
| Cost of Revenue | $207M |
| GROSS PROFIT | $212M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $52M |
| General & Administrative | $134M |
| SG&A Expenses | $183M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $189M |
| Cost & Expenses | $396M |
| OPERATING INCOME | $22M |
| Interest Income | $507.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | -$5M |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $33M |
| EBIT | $22M |
| EBITDA | $55M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $419M |
| Cost of Revenue | $207M |
| GROSS PROFIT | $212M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $52M |
| General & Administrative | $134M |
| SG&A Expenses | $183M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $189M |
| Cost & Expenses | $396M |
| OPERATING INCOME | $22M |
| Interest Income | $507.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | -$5M |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $33M |
| EBIT | $22M |
| EBITDA | $55M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $26M |
| Depreciation & Amortization | $33M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$6M |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$19M |
| OPERATING CASH FLOW | $46M |
| Capital Expenditure | -$79M |
| Acquisitions (Net) | -$26M |
| Purchases of Investments | -$29M |
| Sales/Maturities of Investments | $188.0K |
| Other Investing Activities | -$181.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$135M |
| Net Debt Issuance | $19M |
| Common Stock Repurchased | -$651.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$378.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $13M |
| FREE CASH FLOW | -$33M |
| Net Change in Cash | -$76M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $66M |
| Short-Term Investments | $29M |
| Net Receivables | $22M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | -$874.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $136M |
| PP&E (Net) | $346M |
| Goodwill | $17M |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $417M |
| TOTAL ASSETS | $553M |
| Account Payables | $22M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $54M |
| Other Current Liabilities | $19M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $138M |
| Long-Term Debt | $66M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $51M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $200M |
| TOTAL LIABILITIES | $338M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $148M |
| Retained Earnings | -$1M |
| Treasury Stock | -$365.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $215M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $215M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $553M |
| Total Debt | $210M |
| Net Debt | $143M |