| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $39M | $33M | — | 17.5% | — |
| Op. Income | $8M | $5M | — | 64.7% | — |
| Gross Margin | 27.3% | 22.0% | — | 5.3pp | — |
| Net Margin | 15.7% | 11.2% | — | 4.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.22 | $0.13 | — | 69.2% | — |
| Free Cash Flow | $7M | $3M | — | 115.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $31M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $63.0K |
| Other Income/Expenses | $52.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $31M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $63.0K |
| Other Income/Expenses | $52.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $293.0K |
| Deferred Income Tax | $215.0K |
| Other Non-Cash Items | $5.0K |
| Change in Working Capital | $235.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $56.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$1.0K |
| Common Dividends Paid | -$696.0K |
| Other Financing Activities | -$1.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$697.0K |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $69M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $19M |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $718.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $102M |
| PP&E (Net) | $103M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $144.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $104M |
| TOTAL ASSETS | $205M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $19M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $21M |
| TOTAL LIABILITIES | $29M |
| Common Stock | $656.0K |
| Additional Paid-In Capital | $23M |
| Retained Earnings | $207M |
| Treasury Stock | -$53M |
| Accum. Other Comp. Income | -$178M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $176M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $176M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $205M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$69M |