| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $9M | $10M | -21.4% | -29.1% |
| Op. Income | -$22M | -$8M | -$325.0K | -170.1% | -6722.2% |
| Gross Margin | 52.8% | 12.7% | 53.2% | 40.1pp | -0.4pp |
| Net Margin | -288.3% | -100.5% | -18.7% | -187.7pp | -269.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.78 | $-0.35 | $-0.07 | -122.9% | -977.3% |
| Free Cash Flow | $2M | $978.0K | -$11M | 103.8% | 117.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | -$22M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $250.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$20M |
| Income Tax Expense | -$459.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$20M |
| D&A | $23M |
| EBIT | -$20M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$20M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $342.0K |
| Deferred Income Tax | -$430.0K |
| Other Non-Cash Items | $18M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$502.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $7M |
| NET CASH FROM INVESTING | $6M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | -$127.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $164.0K |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $72M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $305.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $72M |
| TOTAL ASSETS | $80M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $16.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $23M |
| TOTAL LIABILITIES | $34M |
| Common Stock | $253.0K |
| Additional Paid-In Capital | $218M |
| Retained Earnings | -$172M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $47M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $47M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $80M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | $2M |