| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $8M | $11M | 9.6% | -20.4% |
| Op. Income | -$8M | -$3M | $423.0K | -203.9% | -2040.4% |
| Gross Margin | 12.7% | 8.4% | 51.5% | 4.3pp | -38.8pp |
| Net Margin | -100.5% | -31.5% | 37.4% | -69.0pp | -138.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.35 | $-0.10 | $0.16 | -250.4% | -318.8% |
| Free Cash Flow | $978.0K | -$235.0K | -$7M | 516.2% | 113.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $306.0K |
| Other Income/Expenses | -$742.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | -$162.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $617.0K |
| Deferred Income Tax | -$164.0K |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | $323.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$590.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$590.0K |
| Net Debt Issuance | -$179.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$179.0K |
| FREE CASH FLOW | $978.0K |
| Net Change in Cash | $799.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $161.0K |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $101M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $16.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $317.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $101M |
| TOTAL ASSETS | $108M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $179.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $446.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $30M |
| TOTAL LIABILITIES | $42M |
| Common Stock | $255.0K |
| Additional Paid-In Capital | $218M |
| Retained Earnings | -$152M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $66M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $66M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $108M |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | $11M |