| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $1M | $189.0K | 25.9% | 706.9% |
| Op. Income | $90.0K | -$289.0K | -$2M | 131.1% | 103.7% |
| Gross Margin | 68.7% | 36.8% | -135.4% | 31.9pp | 204.2pp |
| Net Margin | -13.6% | -13.4% | -1931.7% | -0.2pp | 1918.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.04 | $-2.61 | -7.3% | 98.3% |
| Free Cash Flow | -$606.0K | -$912.0K | -$314.0K | 33.6% | -93.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $477.0K |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $812.0K |
| SG&A Expenses | $812.0K |
| Other Expenses | $146.0K |
| Operating Expenses | $958.0K |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | $90.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6.0K |
| Other Income/Expenses | -$297.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$207.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$207.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$207.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$207.0K |
| D&A | $145.0K |
| EBIT | -$227.0K |
| EBITDA | -$82.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$207.0K |
| Depreciation & Amortization | $167.0K |
| Stock-Based Compensation | $116.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $235.0K |
| Change in Working Capital | -$366.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$55.0K |
| Capital Expenditure | -$551.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$551.0K |
| Net Debt Issuance | -$48.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$48.0K |
| FREE CASH FLOW | -$606.0K |
| Net Change in Cash | -$654.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $254.0K |
| Net Receivables | $722.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $975.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $40.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $18M |
| Account Payables | $810.0K |
| Short-Term Debt | $176.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $289.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $47.0K |
| Additional Paid-In Capital | $149M |
| Retained Earnings | -$134M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $18M |
| Total Debt | $361.0K |
| Net Debt | -$6M |