| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $759.0K | $857.0K | 59.6% | 41.3% |
| Op. Income | -$289.0K | -$961.0K | -$235.0K | 69.9% | -23.0% |
| Gross Margin | 36.8% | 33.7% | 52.4% | 3.1pp | -15.6pp |
| Net Margin | -13.4% | -101.3% | -35.7% | 87.9pp | 22.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.20 | $-0.23 | 79.3% | 82.0% |
| Free Cash Flow | -$912.0K | -$564.0K | -$187.0K | -61.7% | -387.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $765.0K |
| GROSS PROFIT | $446.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $735.0K |
| SG&A Expenses | $735.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $735.0K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$289.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $52.0K |
| Other Income/Expenses | $127.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$162.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$162.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$162.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$162.0K |
| D&A | $139.0K |
| EBIT | -$111.0K |
| EBITDA | $28.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$162.0K |
| Depreciation & Amortization | $139.0K |
| Stock-Based Compensation | $79.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$77.0K |
| Change in Working Capital | -$515.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$536.0K |
| Capital Expenditure | -$376.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $50.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$326.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$39.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$912.0K |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $231.0K |
| Net Receivables | $561.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $40.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $18M |
| Account Payables | $945.0K |
| Short-Term Debt | $223.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $47.0K |
| Additional Paid-In Capital | $149M |
| Retained Earnings | -$134M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $15M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $15M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $18M |
| Total Debt | $434.0K |
| Net Debt | -$7M |