| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $171M | $163M | $157M | 4.9% | 9.5% |
| Op. Income | $42M | $35M | $35M | 20.8% | 20.6% |
| Gross Margin | 67.8% | 67.1% | 70.9% | 0.7pp | -3.0pp |
| Net Margin | 5.3% | 2.0% | 1.7% | 3.3pp | 3.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $0.03 | $-0.10 | -189.8% | 70.0% |
| Free Cash Flow | $71M | $15M | $90M | 376.5% | -21.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $171M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $116M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $74M |
| Operating Expenses | $74M |
| Cost & Expenses | $129M |
| OPERATING INCOME | $42M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $33M |
| Other Income/Expenses | -$33M |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $255.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $59M |
| EBIT | $43M |
| EBITDA | $102M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $171M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $116M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $74M |
| Operating Expenses | $74M |
| Cost & Expenses | $129M |
| OPERATING INCOME | $42M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $33M |
| Other Income/Expenses | -$33M |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $255.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $59M |
| EBIT | $43M |
| EBITDA | $102M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $59M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $21.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $21M |
| OPERATING CASH FLOW | $94M |
| Capital Expenditure | -$24M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $432.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$23M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$52M |
| Other Financing Activities | -$259.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$71M |
| FREE CASH FLOW | $71M |
| Net Change in Cash | -$15.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $0 |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $118M |
| Inventory | $90M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $218M |
| PP&E (Net) | $2.2B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $290M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.5B |
| TOTAL ASSETS | $2.7B |
| Account Payables | $26M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $55M |
| Other Current Liabilities | $101M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $210M |
| Long-Term Debt | $2.0B |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.3B |
| Common Stock | -$21M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $465M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $465M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.7B |
| Total Debt | $2.0B |
| Net Debt | $2.0B |