| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $163M | $160M | $158M | 2.2% | 3.7% |
| Op. Income | $35M | $36M | $33M | -3.4% | 7.1% |
| Gross Margin | 67.1% | 70.4% | 69.1% | -3.2pp | -2.0pp |
| Net Margin | 2.0% | 1.9% | 0.2% | 0.0pp | 1.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $-0.09 | $-0.12 | 137.1% | 127.8% |
| Free Cash Flow | $15M | $65M | $33M | -77.3% | -55.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $163M |
| Cost of Revenue | $54M |
| GROSS PROFIT | $110M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $75M |
| Operating Expenses | $75M |
| Cost & Expenses | $128M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $32M |
| Other Income/Expenses | -$32M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $26.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $59M |
| EBIT | $36M |
| EBITDA | $95M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $163M |
| Cost of Revenue | $54M |
| GROSS PROFIT | $110M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $75M |
| Operating Expenses | $75M |
| Cost & Expenses | $128M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $32M |
| Other Income/Expenses | -$32M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $26.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $59M |
| EBIT | $36M |
| EBITDA | $95M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $59M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$204.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$32M |
| OPERATING CASH FLOW | $35M |
| Capital Expenditure | -$20M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $516.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$20M |
| Net Debt Issuance | $49M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$52M |
| Other Financing Activities | -$564.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$15M |
| FREE CASH FLOW | $15M |
| Net Change in Cash | $15.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $15.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $115M |
| Inventory | $90M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $212M |
| PP&E (Net) | $2.2B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $297M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.5B |
| TOTAL ASSETS | $2.7B |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $52M |
| Other Current Liabilities | $77M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $167M |
| Long-Term Debt | $2.0B |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.2B |
| Common Stock | $28M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $14M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $519M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $519M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.7B |
| Total Debt | $2.0B |
| Net Debt | $2.0B |