| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $51M | $53M | $67M | -5.4% | -24.2% |
| Op. Income | $5M | -$7M | -$3M | 176.0% | 261.5% |
| Gross Margin | 76.9% | 74.8% | 70.5% | 2.1pp | 6.4pp |
| Net Margin | -2.2% | -24.4% | -2.6% | 22.2pp | 0.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.09 | $-0.51 | $-0.11 | 82.4% | 18.2% |
| Free Cash Flow | $7M | $3M | $4M | 151.6% | 59.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $51M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | -$259.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $75.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$207.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $167.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$40.0K |
| Net Debt Issuance | -$25M |
| Common Stock Repurchased | -$137.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $687.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$25M |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | -$18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $27M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $59M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $259M |
| Intangible Assets | $69M |
| Long-Term Investments | $707.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $350M |
| TOTAL ASSETS | $409M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $67M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $84M |
| Long-Term Debt | $357M |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $457.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $372M |
| TOTAL LIABILITIES | $456M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $608M |
| Retained Earnings | -$642M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$14M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$47M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$47M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $409M |
| Total Debt | $364M |
| Net Debt | $341M |