| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $71M | $72M | $77M | -2.0% | -8.2% |
| Op. Income | -$92M | -$9M | -$137M | -876.8% | 33.3% |
| Gross Margin | 70.2% | 67.2% | 66.9% | 3.1pp | 3.4pp |
| Net Margin | -135.9% | -22.2% | -181.7% | -113.7pp | 45.8pp |
| EPS (Diluted) | $-3.37 | $-0.56 | $-4.38 | -501.8% | 23.1% |
| Free Cash Flow | $5M | $9M | $16M | -42.6% | -68.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $71M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $50M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $17M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $99M |
| Operating Expenses | $141M |
| Cost & Expenses | $162M |
| OPERATING INCOME | -$92M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$97M |
| Income Tax Expense | -$547.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$96M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$96M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$98M |
| D&A | $14M |
| EBIT | -$92M |
| EBITDA | -$78M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$96M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $89M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$183.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$183.0K |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | -$8M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$331.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $232M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $38M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $20M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $289M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $264M |
| Intangible Assets | $167M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $466M |
| TOTAL ASSETS | $755M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $100M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $123M |
| Long-Term Debt | $473M |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $15M |
| Other Non-Current Liabilities | $447.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $492M |
| TOTAL LIABILITIES | $616M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $603M |
| Retained Earnings | -$585M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $139M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $139M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $755M |
| Total Debt | $479M |
| Net Debt | $248M |