| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $43M | $40M | — | 7.9% | — |
| Op. Income | -$16M | -$16M | — | 2.5% | — |
| Gross Margin | 7.5% | 6.1% | — | 1.4pp | — |
| Net Margin | -42.7% | -52.8% | — | 10.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $-1.49 | $-1.70 | — | 12.4% | — |
| Free Cash Flow | -$10M | -$15M | — | 35.9% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $43M |
| Cost of Revenue | $40M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $59M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $1.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$19M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$19M |
| D&A | $243.0K |
| EBIT | -$14M |
| EBITDA | -$14M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$19M |
| Depreciation & Amortization | $243.0K |
| Stock-Based Compensation | $146.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | -$106.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$106.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $645.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $645.0K |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | -$9M |