| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $52M | $43M | — | 20.3% | — |
| Op. Income | -$13M | -$16M | — | 16.9% | — |
| Gross Margin | 11.6% | 7.5% | — | 4.1pp | — |
| Net Margin | -44.2% | -42.7% | — | -1.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $-1.85 | $-1.49 | — | -24.2% | — |
| Free Cash Flow | -$27M | -$10M | — | -177.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $52M |
| Cost of Revenue | $46M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $65M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $3.0K |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$23M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$23M |
| D&A | $248.0K |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$23M |
| Depreciation & Amortization | $248.0K |
| Stock-Based Compensation | $110.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$27M |
| Capital Expenditure | -$11.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11.0K |
| Net Debt Issuance | $30M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $30M |
| FREE CASH FLOW | -$27M |
| Net Change in Cash | $3M |