| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $40M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$16M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 6.1% | — | — | — | — |
| Net Margin | -52.8% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-1.70 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$15M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $40M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $2.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$21M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$21M |
| D&A | $230.0K |
| EBIT | -$17M |
| EBITDA | -$16M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$21M |
| Depreciation & Amortization | $230.0K |
| Stock-Based Compensation | $155.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$15M |
| Capital Expenditure | -$91.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$91.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4.0K |
| FREE CASH FLOW | -$15M |
| Net Change in Cash | -$15M |