| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $7M | $6M | -40.3% | -27.0% |
| Op. Income | -$1M | -$2M | -$1M | 21.7% | -2.4% |
| Gross Margin | 26.1% | 15.4% | 28.2% | 10.7pp | -2.0pp |
| Net Margin | -39.8% | -36.9% | -25.4% | -2.9pp | -14.4pp |
| EPS (Diluted) | $-9.00 | $-14.00 | $-8.00 | 35.7% | -12.5% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$461.3K | 12.3% | -314.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $116.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $17.6K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $298.6K |
| Other Income/Expenses | -$281.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $61.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$9 |
| EPS Diluted | -$9 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $61.0K |
| Stock-Based Compensation | $432.6K |
| Deferred Income Tax | $39.6K |
| Other Non-Cash Items | $50.9K |
| Change in Working Capital | -$755.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$46.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$46.8K |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$545.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $120.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $569.5K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $887.2K |
| Other Current Assets | $787.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $318.9K |
| Goodwill | $902.1K |
| Intangible Assets | $85.7K |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $110.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $8M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $82.3K |
| TOTAL LIABILITIES | $14M |
| Common Stock | $28.7K |
| Additional Paid-In Capital | $13M |
| Retained Earnings | -$19M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$6M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | $6M |