| Metric | FY 2019 | Prior Q | FY 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $24M | — | $20M | — | 20.6% |
| Op. Income | -$5M | — | -$4M | — | -42.8% |
| Gross Margin | 27.4% | — | 30.7% | — | -3.3pp |
| Net Margin | -34.5% | — | -19.4% | — | -15.1pp |
| EPS (Diluted) | $-59.50 | — | $-20.75 | — | -186.7% |
| Free Cash Flow | -$3M | — | -$3M | — | -1.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $0 |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $266.5K |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$60 |
| EPS Diluted | -$60 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $266.5K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $595.7K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$233.2K |
| Acquisitions (Net) | $49.7K |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | -$40.3K |
| Other Investing Activities | $161.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$730.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $448.7K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $676.2K |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $377.9K |
| Goodwill | $902.1K |
| Intangible Assets | $3.0K |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $106.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $98.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $12M |
| Common Stock | $28.2K |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | -$17M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $3M |