| Metric | Q1 2019 | Q4 2018 | Q1 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | $5M | $3M | 8.6% | 69.3% |
| Op. Income | -$1M | -$2M | -$768.0K | 19.5% | -79.9% |
| Gross Margin | 28.2% | 34.5% | 29.1% | -6.3pp | -1.0pp |
| Net Margin | -25.4% | -32.9% | -22.7% | 7.5pp | -2.7pp |
| EPS (Diluted) | $-8.00 | $-10.75 | $-4.75 | 25.6% | -68.4% |
| Free Cash Flow | -$461.3K | -$3M | -$950.2K | 81.6% | 51.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $285.8K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $508 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $100.0K |
| Other Income/Expenses | -$99.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $58.6K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$8 |
| EPS Diluted | -$8 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $58.6K |
| Stock-Based Compensation | $588.7K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $11.6K |
| Change in Working Capital | $404.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$418.4K |
| Capital Expenditure | -$42.9K |
| Acquisitions (Net) | $49.7K |
| Purchases of Investments | -$248.0K |
| Sales/Maturities of Investments | -$49.7K |
| Other Investing Activities | $49.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$241.1K |
| Net Debt Issuance | $369.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $369.5K |
| FREE CASH FLOW | -$461.3K |
| Net Change in Cash | -$290.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $888.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $997.2K |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $568.3K |
| Goodwill | $846.2K |
| Intangible Assets | $72.3K |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $32.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $8M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $178.5K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $215.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $11M |
| Common Stock | $25.8K |
| Additional Paid-In Capital | $7M |
| Retained Earnings | -$10M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $3M |