| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4.0B | — | $964M | — | 316.5% |
| Op. Income | $98M | — | $66M | — | 47.5% |
| Gross Margin | 8.5% | — | 19.5% | — | -11.0pp |
| Net Margin | 0.9% | — | 5.9% | — | -5.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.05 | — | $0.09 | — | -38.6% |
| Free Cash Flow | -$40M | — | $24M | — | -264.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.0B |
| Cost of Revenue | $3.7B |
| GROSS PROFIT | $342M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $200M |
| Other Expenses | $44M |
| Operating Expenses | $244M |
| Cost & Expenses | $3.9B |
| OPERATING INCOME | $98M |
| Interest Income | $33M |
| Interest Expense | $45M |
| Other Income/Expenses | -$24M |
| INCOME BEFORE TAX | $76M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $57M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $61M |
| EBIT | $120M |
| EBITDA | $165M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.0B |
| Cost of Revenue | $3.7B |
| GROSS PROFIT | $342M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $200M |
| Other Expenses | $44M |
| Operating Expenses | $244M |
| Cost & Expenses | $3.9B |
| OPERATING INCOME | $98M |
| Interest Income | $33M |
| Interest Expense | $45M |
| Other Income/Expenses | -$24M |
| INCOME BEFORE TAX | $76M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $57M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $61M |
| EBIT | $120M |
| EBITDA | $165M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $37M |
| Depreciation & Amortization | $61M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$19M |
| Other Non-Cash Items | $40.5K |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | $94M |
| Capital Expenditure | -$134M |
| Acquisitions (Net) | $34M |
| Purchases of Investments | -$206M |
| Sales/Maturities of Investments | $112M |
| Other Investing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$201M |
| Net Debt Issuance | $188M |
| Common Stock Repurchased | -$5M |
| Common Dividends Paid | -$13M |
| Other Financing Activities | $44M |
| NET CASH FROM FINANCING | $214M |
| FREE CASH FLOW | -$40M |
| Net Change in Cash | $96M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $174M |
| Short-Term Investments | $170M |
| Net Receivables | $312M |
| Inventory | $127M |
| Other Current Assets | $379M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $457M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $24M |
| Other Non-Current Assets | $216M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $711M |
| TOTAL ASSETS | $1.9B |
| Account Payables | $117M |
| Short-Term Debt | $248M |
| Deferred Revenue | $20.1K |
| Other Current Liabilities | $177M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $623M |
| Long-Term Debt | $274M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $362.7K |
| Other Non-Current Liabilities | $44M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $318M |
| TOTAL LIABILITIES | $941M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $745M |
| Retained Earnings | $186M |
| Treasury Stock | -$7M |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $927M |
| Minority Interest | $7M |
| TOTAL EQUITY | $934M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.9B |
| Total Debt | $657M |
| Net Debt | $484M |