| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $3M | -14.7% | -5.6% |
| Op. Income | $791.3K | $721.9K | $645.7K | 9.6% | 22.5% |
| Gross Margin | 53.7% | 42.8% | 45.1% | 10.9pp | 8.6pp |
| Net Margin | 28.3% | 20.5% | 24.6% | 7.8pp | 3.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.16 | $0.14 | $0.15 | 14.3% | 6.7% |
| Free Cash Flow | $1M | $1M | $609.7K | -5.7% | 69.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $110.2K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $498.1K |
| Operating Expenses | $608.2K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $791.3K |
| Interest Income | $124.4K |
| Interest Expense | $120.3K |
| Other Income/Expenses | $139.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $930.9K |
| Income Tax Expense | $193.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $737.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $737.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $737.4K |
| D&A | $31.3K |
| EBIT | $791.3K |
| EBITDA | $822.6K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $110.2K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $498.1K |
| Operating Expenses | $608.2K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $791.3K |
| Interest Income | $124.4K |
| Interest Expense | $120.3K |
| Other Income/Expenses | $139.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $930.9K |
| Income Tax Expense | $193.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $737.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $737.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $737.4K |
| D&A | $31.3K |
| EBIT | $791.3K |
| EBITDA | $822.6K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $737.4K |
| Depreciation & Amortization | $31.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$98.9K |
| Other Non-Cash Items | -$81.2K |
| Change in Working Capital | $538.9K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$93.4K |
| Acquisitions (Net) | -$92.8K |
| Purchases of Investments | -$157.2K |
| Sales/Maturities of Investments | $250.0K |
| Other Investing Activities | $92.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$579 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $851.3K |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $191.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $619.2K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $50.9K |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $670.1K |
| TOTAL ASSETS | $13M |
| Account Payables | $134.4K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $15.5K |
| Other Current Liabilities | $543.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $459.4K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $11M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$8M |