| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $2M | 15.4% | 26.5% |
| Op. Income | $721.9K | $518.1K | $687.7K | 39.3% | 5.0% |
| Gross Margin | 42.8% | 46.1% | 55.5% | -3.3pp | -12.7pp |
| Net Margin | 20.5% | 17.4% | 14.3% | 3.1pp | 6.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.14 | $0.10 | $0.08 | 40.0% | 86.2% |
| Free Cash Flow | $1M | $433.3K | $688.0K | 153.0% | 59.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $98.1K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $488.5K |
| Operating Expenses | $586.6K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $721.9K |
| Interest Income | $79.7K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $65.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $787.2K |
| Income Tax Expense | $160.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $626.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $626.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $626.8K |
| D&A | $25.4K |
| EBIT | $721.9K |
| EBITDA | $747.3K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $98.1K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $488.5K |
| Operating Expenses | $586.6K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $721.9K |
| Interest Income | $79.7K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $65.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $787.2K |
| Income Tax Expense | $160.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $626.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $626.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $626.8K |
| D&A | $25.4K |
| EBIT | $721.9K |
| EBITDA | $747.3K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $626.8K |
| Depreciation & Amortization | $25.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $8.1K |
| Other Non-Cash Items | $37.1K |
| Change in Working Capital | $467.2K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$68.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$3.6K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$72.1K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$459.4K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$459.4K |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $633.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $928.8K |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $132.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $557.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $48.0K |
| Other Non-Current Assets | -$48.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $557.1K |
| TOTAL ASSETS | $12M |
| Account Payables | $166.2K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $293.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $48.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $48.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $459.4K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $10M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$7M |