| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $4M | $3M | 6.3% | 13.5% |
| Op. Income | $2M | $1M | $2M | 10.8% | -1.4% |
| Gross Margin | 56.1% | 57.2% | 60.3% | -1.1pp | -4.3pp |
| Net Margin | 23.4% | 30.5% | 34.4% | -7.1pp | -11.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.20 | $0.24 | $0.26 | -16.7% | -23.1% |
| Free Cash Flow | $22.6K | $2M | $962.0K | -98.6% | -97.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $131.7K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $546.7K |
| Operating Expenses | $678.4K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $40.5K |
| Other Income/Expenses | -$353.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $239.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $911.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $911.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $911.5K |
| D&A | $34.3K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $131.7K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $546.7K |
| Operating Expenses | $678.4K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $40.5K |
| Other Income/Expenses | -$353.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $239.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $911.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $911.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $911.5K |
| D&A | $34.3K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $911.5K |
| Depreciation & Amortization | $34.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $114.7K |
| Other Non-Cash Items | $400.5K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $27.4K |
| Capital Expenditure | -$4.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$42.3K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$47.1K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $22.6K |
| Net Change in Cash | -$19.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $511.5K |
| Short-Term Investments | $7M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $255.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $629.4K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $114.7K |
| Other Non-Current Assets | -$114.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $629.4K |
| TOTAL ASSETS | $13M |
| Account Payables | $367.8K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $88.6K |
| Other Current Liabilities | $789.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $197.9K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $197.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $459.4K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $10M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$511.5K |