| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $14M | — | $11M | — | 26.8% |
| Op. Income | $6M | — | $4M | — | 55.9% |
| Gross Margin | 58.7% | — | 55.6% | — | 3.1pp |
| Net Margin | 33.4% | — | 30.1% | — | 3.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.01 | — | $0.72 | — | 40.3% |
| Free Cash Flow | $5M | — | $4M | — | 46.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $478.6K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $233.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $210.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $146.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $478.6K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $233.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $210.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $146.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $146.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$68.5K |
| Other Non-Cash Items | $14.5K |
| Change in Working Capital | $562.8K |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$116.4K |
| Acquisitions (Net) | $116.4K |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | -$116.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$183.5K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | -$60.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $531.2K |
| Short-Term Investments | $8M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $658.9K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $83.2K |
| Other Non-Current Assets | -$83.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $658.9K |
| TOTAL ASSETS | $12M |
| Account Payables | $410.9K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $190.2K |
| Other Current Liabilities | $898.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $83.2K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $83.2K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $459.4K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $9M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $10M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $10M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$531.2K |