| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $200M | $195M | $190M | 2.3% | 5.5% |
| Op. Income | -$12M | -$29M | -$26M | 60.6% | 54.8% |
| Gross Margin | 63.6% | 63.0% | 57.8% | 0.7pp | 5.8pp |
| Net Margin | -4.9% | -12.9% | -10.7% | 8.0pp | 5.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $-0.17 | $-0.13 | 60.5% | 48.3% |
| Free Cash Flow | $6M | -$10M | -$11M | 160.5% | 158.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $200M |
| Cost of Revenue | $73M |
| GROSS PROFIT | $127M |
| R&D Expenses | $29M |
| Selling & Marketing | $83M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $105M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $139M |
| Cost & Expenses | $212M |
| OPERATING INCOME | -$12M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $45.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$278.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $20M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $17M |
| Change in Working Capital | -$23M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$97M |
| Sales/Maturities of Investments | $87M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$9M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | -$14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $191M |
| Short-Term Investments | $164M |
| Net Receivables | $88M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $64M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $506M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $13M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $68M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $99M |
| TOTAL ASSETS | $606M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $291M |
| Other Current Liabilities | $98M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $397M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $408M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | -$805M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$11.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $197M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $197M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $606M |
| Total Debt | $11M |
| Net Debt | -$180M |