| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $195M | $194M | $185M | 0.5% | 5.8% |
| Op. Income | -$29M | -$26M | -$21M | -15.3% | -37.0% |
| Gross Margin | 63.0% | 62.2% | 58.2% | 0.8pp | 4.8pp |
| Net Margin | -12.9% | -16.4% | -9.1% | 3.4pp | -3.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.17 | $-0.21 | $-0.11 | 19.0% | -54.5% |
| Free Cash Flow | -$10M | $25M | $9M | -141.1% | -219.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $195M |
| Cost of Revenue | $72M |
| GROSS PROFIT | $123M |
| R&D Expenses | $33M |
| Selling & Marketing | $86M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $108M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $153M |
| Cost & Expenses | $225M |
| OPERATING INCOME | -$29M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $344.0K |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$24M |
| Income Tax Expense | $863.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$25M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$18M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$25M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $23M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | -$25M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$93M |
| Sales/Maturities of Investments | $92M |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$51M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$56M |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | -$68M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $205M |
| Short-Term Investments | $153M |
| Net Receivables | $81M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $70M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $508M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $13M |
| Intangible Assets | $36M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $101M |
| TOTAL ASSETS | $609M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $300M |
| Other Current Liabilities | $38M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $403M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $413M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $991M |
| Retained Earnings | -$795M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $202.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $196M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $196M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $609M |
| Total Debt | $12M |
| Net Debt | -$192M |