| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $190M | $185M | $165M | 2.6% | 14.6% |
| Op. Income | -$26M | -$21M | -$54M | -19.4% | 52.6% |
| Gross Margin | 57.8% | 58.2% | 55.2% | -0.3pp | 2.6pp |
| Net Margin | -10.7% | -9.1% | -31.5% | -1.6pp | 20.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $-0.11 | $-0.36 | -18.2% | 63.9% |
| Free Cash Flow | -$11M | $9M | -$34M | -223.9% | 69.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $190M |
| Cost of Revenue | $80M |
| GROSS PROFIT | $110M |
| R&D Expenses | $30M |
| Selling & Marketing | $83M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $106M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $135M |
| Cost & Expenses | $215M |
| OPERATING INCOME | -$26M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $54.0K |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$20M |
| Income Tax Expense | $729.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$20M |
| D&A | $7M |
| EBIT | -$19M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$20M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $23M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$30M |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$82M |
| Sales/Maturities of Investments | $65M |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$21M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $6M |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | -$22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $306M |
| Short-Term Investments | $171M |
| Net Receivables | $93M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $63M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $632M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $13M |
| Intangible Assets | $37M |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $39M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $109M |
| TOTAL ASSETS | $741M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $279M |
| Other Current Liabilities | $30M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $380M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $48.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $384M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$720M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $80.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $357M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $357M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $741M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$299M |