| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $185M | $178M | $158M | 3.6% | 16.6% |
| Op. Income | -$21M | -$27M | -$43M | 21.7% | 50.3% |
| Gross Margin | 58.2% | 57.4% | 56.4% | 0.8pp | 1.8pp |
| Net Margin | -9.1% | -14.4% | -29.5% | 5.4pp | 20.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $-0.17 | $-0.33 | 35.3% | 66.7% |
| Free Cash Flow | $9M | $10M | -$19M | -16.4% | 146.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $185M |
| Cost of Revenue | $77M |
| GROSS PROFIT | $107M |
| R&D Expenses | $30M |
| Selling & Marketing | $69M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $99M |
| Other Expenses | $122.0K |
| Operating Expenses | $129M |
| Cost & Expenses | $206M |
| OPERATING INCOME | -$21M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $124.0K |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | $811.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$17M |
| D&A | $8M |
| EBIT | -$16M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$17M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $23M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$14M |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$100M |
| Sales/Maturities of Investments | $92M |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $328M |
| Short-Term Investments | $151M |
| Net Receivables | $83M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $59M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $622M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $13M |
| Intangible Assets | $37M |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $115M |
| TOTAL ASSETS | $736M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $280M |
| Other Current Liabilities | $31M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $386M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $26.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $391M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | -$699M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$62.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $346M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $346M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $736M |
| Total Debt | $9M |
| Net Debt | -$319M |