| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $900.1K | $1M | $2M | -10.6% | -48.6% |
| Op. Income | -$2M | -$989.5K | -$2M | -75.6% | 15.6% |
| Gross Margin | 61.7% | -43.2% | -17.3% | 104.9pp | 79.0pp |
| Net Margin | -190.0% | -98.6% | -109.1% | -91.4pp | -80.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $-0.01 | $-0.03 | -35.3% | 32.8% |
| Free Cash Flow | -$761.7K | -$307.6K | $162.7K | -147.7% | -568.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $900.1K |
| Cost of Revenue | $344.4K |
| GROSS PROFIT | $555.7K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $346.7K |
| SG&A Expenses | $346.7K |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $26.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $218.5K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $220.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $16.3K |
| Change in Working Capital | $734.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$739.1K |
| Capital Expenditure | -$22.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$22.6K |
| Net Debt Issuance | -$61.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $53.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8.4K |
| FREE CASH FLOW | -$761.7K |
| Net Change in Cash | -$770.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $665.1K |
| Short-Term Investments | $254.2K |
| Net Receivables | $238.6K |
| Inventory | $650.2K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $57.3K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $208.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $13M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $152.1K |
| Deferred Revenue | $756.1K |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $477.7K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $759.5K |
| Additional Paid-In Capital | $39M |
| Retained Earnings | -$33M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13M |
| Total Debt | $629.8K |
| Net Debt | -$35.3K |