| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $1M | $2M | 81.6% | 43.6% |
| Op. Income | -$232.2K | -$341.7K | -$277.9K | 32.1% | 16.4% |
| Gross Margin | 8.6% | 16.9% | -1.0% | -8.3pp | 9.6pp |
| Net Margin | 14.8% | -26.8% | -17.3% | 41.6pp | 32.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $-0.00 | $-0.00 | 183.3% | 176.9% |
| Free Cash Flow | $121.4K | -$2M | -$347.0K | 104.9% | 135.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $196.4K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $428.6K |
| SG&A Expenses | $428.6K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $428.6K |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$232.2K |
| Interest Income | $13.4K |
| Interest Expense | $880 |
| Other Income/Expenses | $569.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $337.1K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $337.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $337.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $325.0K |
| D&A | $219.9K |
| EBIT | $338.0K |
| EBITDA | $558.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $337.1K |
| Depreciation & Amortization | $219.9K |
| Stock-Based Compensation | $28.1K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$547.6K |
| Change in Working Capital | $175.7K |
| OPERATING CASH FLOW | $213.2K |
| Capital Expenditure | -$91.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $210.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | $118.4K |
| Net Debt Issuance | -$15.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $121.4K |
| Net Change in Cash | -$677.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $22M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $601.3K |
| Inventory | $566.7K |
| Other Current Assets | $44.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $24M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $57.3K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $223.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $35M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $25.3K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $33.2K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $459.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $492.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $64M |
| Retained Earnings | -$33M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $32M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $32M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $35M |
| Total Debt | $58.5K |
| Net Debt | -$22M |