| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | — | $5M | — | 0.3% |
| Op. Income | $486.5K | — | -$573.6K | — | 184.8% |
| Gross Margin | 4.9% | — | -0.5% | — | 5.4pp |
| Net Margin | 6.3% | — | -11.9% | — | 18.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | — | $-0.02 | — | 166.2% |
| Free Cash Flow | -$689.5K | — | -$910.7K | — | 24.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $256.9K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $170.4K |
| General & Administrative | $418.8K |
| SG&A Expenses | $589.1K |
| Other Expenses | -$818.8K |
| Operating Expenses | -$229.6K |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $486.5K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $40.9K |
| Other Income/Expenses | -$486.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $0 |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $332.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $332.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $332.4K |
| D&A | $215.7K |
| EBIT | -$379.8K |
| EBITDA | -$164.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $332.4K |
| Depreciation & Amortization | $215.7K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$851.2K |
| Change in Working Capital | -$75.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$378.6K |
| Capital Expenditure | -$310.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$14.9K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $66.3K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$259.6K |
| Net Debt Issuance | -$28.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$49.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | $610.3K |
| FREE CASH FLOW | -$689.5K |
| Net Change in Cash | -$27.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $53.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $66.8K |
| Inventory | $109.2K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $229.8K |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $193.5K |
| Long-Term Investments | $80.7K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $596.0K |
| Short-Term Debt | $134.9K |
| Deferred Revenue | $65.4K |
| Other Current Liabilities | $416.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $54.5K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $107.5K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $162.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $458.7K |
| Additional Paid-In Capital | $16M |
| Retained Earnings | -$21M |
| Treasury Stock | $8M |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $8M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $289.4K |
| Net Debt | $235.6K |