| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | — | $5M | — | 107.0% |
| Op. Income | $1M | — | $1M | — | 4.7% |
| Gross Margin | 26.1% | — | 45.2% | — | -19.0pp |
| Net Margin | 9.8% | — | 20.1% | — | -10.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | — | $0.26 | — | -86.1% |
| Free Cash Flow | -$232.1K | — | -$127.6K | — | -82.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $430.4K |
| General & Administrative | $917.6K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $245.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $978.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $978.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $978.8K |
| D&A | $116.8K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $430.4K |
| General & Administrative | $917.6K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $245.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $978.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $978.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $978.8K |
| D&A | $116.8K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $978.8K |
| Depreciation & Amortization | $116.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $34.7K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$232.1K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $185.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | $185.9K |
| FREE CASH FLOW | -$232.1K |
| Net Change in Cash | -$23.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $134.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $153.2K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $175.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $44.2K |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $219.2K |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $777.9K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $2.7K |
| Additional Paid-In Capital | $641.0K |
| Retained Earnings | $4M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $818.3K |
| Net Debt | $684.0K |