| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $17M | — | $9M | — | 99.0% |
| Op. Income | $3M | — | $2M | — | 33.5% |
| Gross Margin | 31.8% | — | 49.4% | — | -17.6pp |
| Net Margin | 14.4% | — | 22.5% | — | -8.1pp |
| EPS (Diluted) | $8.10 | — | $6.39 | — | 26.8% |
| Free Cash Flow | -$110.3K | — | -$46.1K | — | -139.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $495.3K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $233.7K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $607.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $233.7K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $8 |
| EPS Diluted | $8 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $495.3K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $233.7K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $607.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $233.7K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $8 |
| EPS Diluted | $8 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $311.4K |
| Depreciation & Amortization | $29.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$3.9K |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$447.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$110.3K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $99.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $99.7K |
| FREE CASH FLOW | -$110.3K |
| Net Change in Cash | -$10.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $134.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $153.2K |
| Other Current Assets | $595.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $175.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $44.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $219.2K |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $777.9K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $2.7K |
| Additional Paid-In Capital | $641.0K |
| Retained Earnings | $4M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $818.3K |
| Net Debt | $684.0K |