| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $16M | $43M | $75M | -62.9% | -78.8% |
| Op. Income | -$96M | -$13M | -$8M | -631.2% | -1132.7% |
| Gross Margin | -7.6% | -10.2% | 3.4% | 2.6pp | -11.0pp |
| Net Margin | -973.7% | -27.3% | -5.9% | -946.4pp | -967.8pp |
| EPS (Diluted) | $-3.25 | $-0.25 | $-0.09 | -1200.0% | -3368.5% |
| Free Cash Flow | -$12M | $43M | $25M | -127.2% | -147.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $16M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | -$1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $95M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $95M |
| Cost & Expenses | $113M |
| OPERATING INCOME | -$96M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$74M |
| INCOME BEFORE TAX | -$171M |
| Income Tax Expense | -$15M |
| Net Income from Continuing Ops | -$156M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$368.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$156M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$156M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$170M |
| EBITDA | -$167M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$156M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $219.0K |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $171M |
| Change in Working Capital | -$31M |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $1M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | -$12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $236M |
| Inventory | $12M |
| Other Current Assets | $589.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $265M |
| PP&E (Net) | $116M |
| Goodwill | $9M |
| Intangible Assets | $527.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $64M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $190M |
| TOTAL ASSETS | $456M |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $103M |
| Long-Term Debt | $47M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $60M |
| TOTAL LIABILITIES | $163M |
| Common Stock | $481.0K |
| Additional Paid-In Capital | $540M |
| Retained Earnings | -$244M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $292M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $292M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $456M |
| Total Debt | $63M |
| Net Debt | $53M |