| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $116M | $103M | $62M | 13.0% | 86.7% |
| Op. Income | $6M | -$733.0K | -$18M | 916.9% | 133.2% |
| Gross Margin | 12.4% | 11.9% | -15.0% | 0.4pp | 27.4pp |
| Net Margin | 7.2% | 4.6% | -23.8% | 2.5pp | 31.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.17 | $0.10 | $-0.32 | 70.9% | 153.1% |
| Free Cash Flow | -$3M | $18M | -$4M | -115.8% | 21.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $116M |
| Cost of Revenue | $102M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $110M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $116M |
| Cost of Revenue | $102M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $110M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $647.0K |
| Deferred Income Tax | -$27.0K |
| Other Non-Cash Items | -$380.0K |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $330.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$919.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $476M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $581.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $508M |
| PP&E (Net) | $144M |
| Goodwill | $12M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $65M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $223M |
| TOTAL ASSETS | $731M |
| Account Payables | $57M |
| Short-Term Debt | $87M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $238M |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $444.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $23M |
| TOTAL LIABILITIES | $261M |
| Common Stock | $477.0K |
| Additional Paid-In Capital | $539M |
| Retained Earnings | -$65M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $471M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $471M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $731M |
| Total Debt | $119M |
| Net Debt | $108M |