| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $73M | $77M | $77M | -5.7% | -5.1% |
| Op. Income | $9M | $18M | $12M | -53.7% | -29.4% |
| Gross Margin | 73.1% | 74.5% | 74.3% | -1.4pp | -1.2pp |
| Net Margin | 9.8% | 19.2% | -20.7% | -9.3pp | 30.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.23 | $0.44 | $-0.55 | -47.7% | 141.8% |
| Free Cash Flow | $17M | $19M | $21M | -11.6% | -21.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $73M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $53M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $26M |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $45M |
| Cost & Expenses | $65M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $73M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $53M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $26M |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $45M |
| Cost & Expenses | $65M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $980.0K |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $20M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$211.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$33M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$38M |
| FREE CASH FLOW | $17M |
| Net Change in Cash | -$20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $345M |
| Short-Term Investments | $20M |
| Net Receivables | $60M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $431M |
| PP&E (Net) | $43M |
| Goodwill | $192M |
| Intangible Assets | $96M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $645.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $334M |
| TOTAL ASSETS | $765M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $27M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $58M |
| Long-Term Debt | $456M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $13M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $489M |
| TOTAL LIABILITIES | $547M |
| Common Stock | $58.0K |
| Additional Paid-In Capital | $425M |
| Retained Earnings | $80M |
| Treasury Stock | -$279M |
| Accum. Other Comp. Income | -$10M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $217M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $217M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $765M |
| Total Debt | $480M |
| Net Debt | $136M |