| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $15M | $5M | -64.4% | 0.4% |
| Op. Income | -$173.0K | -$101.0K | -$607.0K | -71.3% | 71.5% |
| Gross Margin | 32.1% | 11.5% | 25.2% | 20.5pp | 6.8pp |
| Net Margin | -5.9% | -1.8% | -13.5% | -4.1pp | 7.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $-0.01 | $-0.04 | -16.4% | 58.0% |
| Free Cash Flow | $5M | -$4M | -$10M | 222.4% | 148.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $110.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$173.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $124.0K |
| Other Income/Expenses | -$124.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$297.0K |
| Income Tax Expense | $11.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$308.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$308.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$308.0K |
| D&A | $110.0K |
| EBIT | -$173.0K |
| EBITDA | -$63.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$308.0K |
| Depreciation & Amortization | $110.0K |
| Stock-Based Compensation | $106.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $10.0K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$8.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8.0K |
| Net Debt Issuance | -$20.0K |
| Common Stock Repurchased | -$3.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$23.0K |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $278.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $16M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $780.0K |
| Intangible Assets | $103.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $820.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $23M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $14.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $21M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $71M |
| Retained Earnings | -$67M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $23M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$5M |