| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $27M | — | $45M | — | -39.2% |
| Op. Income | -$831.0K | — | -$400.0K | — | -107.7% |
| Gross Margin | 23.2% | — | 15.1% | — | 8.1pp |
| Net Margin | -4.7% | — | 0.2% | — | -4.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | — | $0.00 | — | -1957.9% |
| Free Cash Flow | -$11M | — | $10M | — | -209.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $27M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $536.0K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | -$831.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $430.0K |
| Other Income/Expenses | -$401.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $65.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $536.0K |
| EBIT | -$802.0K |
| EBITDA | -$266.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $536.0K |
| Stock-Based Compensation | $469.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $141.0K |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | -$64.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$64.0K |
| Net Debt Issuance | -$352.0K |
| Common Stock Repurchased | -$197.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$504.0K |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | -$11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $847.0K |
| Other Current Assets | -$8.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $780.0K |
| Intangible Assets | $126.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $720.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $19M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $22.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $17M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $71M |
| Retained Earnings | -$66M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $19M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | -$395.0K |