| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $89M | $85M | $2M | 5.6% | 3541.2% |
| Op. Income | $54M | $53M | -$13M | 1.2% | 522.6% |
| Gross Margin | 73.0% | 75.6% | -317.6% | -2.7pp | 390.6pp |
| Net Margin | 59.5% | 62.6% | -551.8% | -3.1pp | 611.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.63 | $0.65 | $-0.17 | -3.1% | 470.6% |
| Free Cash Flow | $43M | $40M | $21M | 8.6% | 109.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $89M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $65M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | $54M |
| Interest Income | $103M |
| Interest Expense | $24M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $54M |
| Income Tax Expense | $902.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $53M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $53M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $54M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $89M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $65M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | $54M |
| Interest Income | $103M |
| Interest Expense | $24M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $54M |
| Income Tax Expense | $902.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $53M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $53M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $54M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $53M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$11M |
| Change in Working Capital | $849.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $43M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$279M |
| Sales/Maturities of Investments | $123M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$156M |
| Net Debt Issuance | $72M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$44M |
| Other Financing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM FINANCING | $113M |
| FREE CASH FLOW | $43M |
| Net Change in Cash | $118.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $15M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $52M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3.1B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.1B |
| TOTAL ASSETS | $3.1B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $328M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $362M |
| Long-Term Debt | $1.3B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.7B |
| Common Stock | $879.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.4B |
| Retained Earnings | $75M |
| Treasury Stock | -$10M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.1B |
| Total Debt | $1.6B |
| Net Debt | $1.6B |