| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | $25M | $22M | 4.2% | 18.6% |
| Op. Income | $7M | $7M | $8M | 3.9% | -6.4% |
| Gross Margin | 67.3% | 69.2% | 82.2% | -1.9pp | -14.9pp |
| Net Margin | 23.0% | 23.1% | 29.0% | -0.1pp | -6.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.74 | $0.70 | $0.77 | 5.7% | -3.9% |
| Free Cash Flow | $7M | $4M | $8M | 99.9% | -6.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $211.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $24M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $641.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $211.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $24M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $641.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $641.0K |
| Stock-Based Compensation | $105.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$678.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$214.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$14M |
| Sales/Maturities of Investments | $37M |
| Other Investing Activities | -$38M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$14M |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | -$21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $169M |
| Short-Term Investments | $75M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $251M |
| PP&E (Net) | $23M |
| Goodwill | $15M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $1.6B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.6B |
| TOTAL ASSETS | $1.9B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| Long-Term Debt | $20M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $31M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.7B |
| Common Stock | $31M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $211M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$545.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $241M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $241M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.9B |
| Total Debt | $22M |
| Net Debt | -$148M |